Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie

Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2007-06-29 17:47:12

aniunia

Szefowa:)

9180581
Zarejestrowany: 2007-03-22
Posty: 560
Punktów :   15 

Ojcze Nasz...

„Ojcze nasz...” Jakże często wypowiadamy te słowa, często nawet kilka razy dziennie. Jednak wysoka częstotliwość łatwo może wpłynąć na wpadnięcie w rutynę, znudzenie, popularne „odklepanie” modlitwy. Szkoda, bo jej słów nauczył nas sam Jezus.

   Przyjrzyjmy się może dokładniej tej sytuacji. Święty Mateusz umiejscawia te słowa Chrystusa w czasie Kazania na górze. Najpierw Zbawiciel daje kilka wskazówek dotyczących modlitwy, a potem przedstawia jej treść. Jednak święty Łukasz przedstawia tę sytuację nieco inaczej. Oto uczniowie wędrują z Jezusem, On posyła ich w swoim imieniu, jednak apostołowie czują, że czegoś im brakuje. Patrzą na Mistrza zatopionego w modlitwie – i już wiedzą, o co chodzi. Proszą, by nauczył ich się modlić – i wtedy słyszą słowa znanej nam dziś Modlitwy Pańskiej.

    „Ojcze nasz” – mówimy. W tym momencie jednoczymy się z całym Kościołem, ale nie tylko. Bóg jest przecież Ojcem wszystkich ludzi – także tych nie wierzących w Chrystusa, a nawet, ku ich ogromnemu zakłopotaniu, także tych, którzy odrzucają Jego istnienie.

    „Któryś jest w niebie” – jak często zapominamy o sprawach niebieskich, dążymy do tego, co ziemskie...

    „Święć się Imię Twoje” – pragniemy, by spełniły się proroctwa, że na imię Jezusa zegnie się każde kolano.

    „Przyjdź Królestwo Twoje” – chyba najbardziej zaskakująca fraza... Dlaczego? Przecież w tym zdaniu prosimy o koniec świata! Ponowne przyjście Chrystusa, w chwale Jego Królestwa jest równoważne z Końcem. Czy zdajemy sobie z tego sprawę? Co byśmy zrobili, jeśli KONIEC przyszedłby równocześnie z naszym Amen? Bodajże św. Franciszek Salezy zapytany o to, odparł, że dokończył by jeszcze ruch w partii szachów, którą rozgrywał. To się nazywa być przygotowanym na wszystko!

    „Bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi”. Posłuszeństwo. Do ostatniej pestki. Do ostatniej kropli krwi. I nic więcej.

    „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj.” Po pierwsze – kiedyś zauważyłam, że Modlitwa Pańska jest jakby podzielona na dwie części (i w tym miejscu zaczyna się druga). W pierwszej często pada zaimek TWÓJ (Twoje), w drugiej bardziej zwracamy uwagę na „nas”. Może to być zobrazowanie kolejności, z jaką należy się modlić, ale i postępować w życiu – najpierw Bóg, potem inni ludzie i dopiero na końcu ja. Drugi wniosek. Zawsze kiedy wypowiadałam te słowa wieczorem, zastanawiałam się, jak to jest z tym „dzisiaj”. No bo przecież zaraz idę spać i nic już się nie będzie działo... Może Chleb oznacza Chrystusa, który w tym konkretnym przypadku przychodzi do nas wieczorem i otula do snu – ale od tego przecież ma anioła stróża... I przyszło olśnienie. Prosimy o chleb dla głodnych, a w innej strefie czasowej jest dzień. Jednoczymy się z głodującymi w Australii czy na zachodzie Stanów. Jakże wyraźnie można tu odczytać jedność Kościoła na całej ziemi...

    „I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Jedynie Boże Miłosierdzie może zmazać nasz grzech, uwolnić nas od winy. Wierzymy, że jest to możliwe, jednak musimy spełnić warunek, o którym nie zawsze chcemy pamiętać. W Ewangelii św. Łukasza czytamy: "i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawini" (Łk 11,4 - BT). Prosimy, by Bóg nam przebaczył, tak samo, jak my przebaczamy innym. Jeśli więc jestem pamiętliwy i długo chowam urazę do kogoś, nie chcąc mu wybaczyć, w tym momencie proszę, by Bóg był taki sam wobec mnie.

    „I nie wódź nas na pokuszenie.” – Pokusy atakują z każdej strony. Jednak tylko w Bogu możemy mieć oparcie, by z nimi walczyć i odnieść zwycięstwo.

    „Ale nas zbaw ode złego.” W przypisach do Ewangelii (wg BT) czytamy, że ostatni wyraz może także mieć znaczenie osobowe – zły, czyli szatan jest przeciwnikiem naszego zbawienia przede wszystkim. Każdy święty to jego klęska. Może więc prosimy o świętość... I wreszcie

    „AMEN.” Podsumowanie i potwierdzenie wcześniej wypowiedzianych słów. Jak przysięga, jak własnoręczny podpis. Znak, że wiemy, co i dlaczego mówimy. I niech ON z tym robi co chce – teraz już wszystko jest Jego. 


"Zbadaj mnie, Boże, i poznaj me serce; doświadcz i poznaj moje troski,
i zobacz, czy jestem na drodze nieprawej, a skieruj mnie na drogę odwieczną!"
Ps 139,23-24

Offline

 

#2 2007-09-25 17:28:40

Calineczka

Poetka Duszy

Zarejestrowany: 2007-03-24
Posty: 1781
Punktów :   31 

Re: Ojcze Nasz...

"Dwa sposoby odmawiania „Ojcze nasz”



1.   

Ojcze nasz, który jesteś w niebie

Panie, usunęliśmy Cię już z naszego życia. Modlimy się do Ciebie, lecz nie chcemy żyć w jedności z Tobą, gdyż wymagasz od nas ofiary.

Święć się imię Twoje

Panie, tak wiele jest spraw dla nas świętych: wolny czas, spokój dobrobyt, rodzice, a także samochód.

Przyjdź Królestwo Twoje

Panie, oczekujemy i życzymy sobie wiele: miejsca na studiach, podróży, prezentu urodzinowego, jakieś wielkiej niespodzianki.

Bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi

Panie, niczego bardziej gorąco nie pragniemy, jak spełnienia naszych życzeń i nadziei. Chcemy spełniać nasze plany.

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj

Panie, już dawno zupełnie zapomnieliśmy sens tej prośby. Urodziliśmy się w kraju, w którym nikt nie musi głodować.

I odpuść nam nasze winy

Panie, a co to znaczy wina? Nikogo jeszcze nie okradłam ani nie zabiłam, a ludzkie słabości w końcu każdy ma.

Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom


Panie, to naprawdę  zbyt wielkie wymaganie; nie potrafię tego. Zbyt mocno mnie obrażono. Wybaczyć mogłabym może, ale chciałabym niejednokrotnie przypominać o tym temu, kto mnie obraził.

I nie wódź mnie na pokuszenie

Panie, co to znaczy pokusa? Jest to całkiem przestarzałe slowo. Nawet dobrze nie wiem, co ono oznacza.

Ale nas zbaw ode złego

Panie, co to znaczy zło? Ludzie wcale nie są tacy źli, jak się czasem myśli – świat również nie jest taki.



Tak, Panie, tak wyglądają czasem moje rozważania. Wybacz mi, ze  mam takie myśli, gdy się modlę. Pozwól mi spróbować nadać tej modlitwie sens, jakiego oczekujesz.



2.

Ojcze nasz, który jesteś w niebie


Panie, mamy Ciebie, Ojca, który nie daje się zamknąć w naszym pojęciu czasu i przestrzeni. Mamy Ojca, który jest ponad to, a który w swej miłości wybrał właśnie nas.


Święć się imię Twoje

Jesteś Królem królów, Panem panów. Moc Twoja zbudowana jest na miłości i dobroci, którą darzysz wszystkich ludzi tego świata. Dlatego mamy wszelką podstawę wielbić Twoje  imię i wynosić je ponad wszystkie imiona tego świata.


Przyjdź Królestwo Twoje

Tak, Panie, niech przyjdzie Twoje Królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju. Niczego innego nie chcemy, jak twego Królestwa Chwały.


Bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi

Niech wola Twoja będzie nie tylko w niebie, lecz także na tej naszej ziemi, gdyż plany Twoje są roztropne i pragniesz dobra wszystkich ludzi. Nikogo nie chcesz prowadzić za rękę ani uciskać. Chcesz, abyśmy postępowali po bratersku wobec naszych bliźnich.


Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj

I nie tylko nam, Panie, lecz wszystkim ludziom na całym świecie; żeby żaden z naszych braci nie musiał głodować. Daj, abyśmy sprawiedliwie dzielili nasz chleb na wszystkie narody tej ziemi.


I odpuść nam nasze winy


Przecież nie możemy żyć, jeżeli nie będziesz nam stale wybaczał naszych win. Żyć bez wybaczenia, oznacza: dusić się winą lub ją zadusić w sobie. Ponieważ wybaczasz nam, możemy uwolnić i uleczyć się od winy i jej kompleksu.

Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom

Tak, również to chcemy czynić, nawet jeżeli przychodzi nam z trudem. Lecz jeżeli Ty tak dobry jesteś dla nas, nie możemy postępować inaczej, jak również innym dawać szansę.

I nie wódź nas na pokuszenie,


Panie, pokusa czyha wszędzie. Nie wódź nas na pokuszenie! Wiesz przecież, jak słabi jesteśmy i jak łatwo upadamy.

Ale zbaw nas ode złego

Zbaw nas ode złego. Jest naprawdę wiele zła i wiele podłości w nas i między nami – czasem jest to nie do zniesienia. Oszukujemy siebie nawzajem w miłości,  rzeczach materialnych.

Bo Twoje jest królestwo, moc i chwała na wieki.

Cieszę się Panie, że masz moc i chwałę na wieki. Cieszę się, że jesteśmy w Twoim zasięgu z naszymi codziennymi małymi troskami.




Panie,
Jesteś pośród nas
W Twym Duchu Świętym



Elizabeth Wiesbaum


Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała -
dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała...


http://youtu.be/TgdF5mw9ea8

Offline

 
spotkanie Taize

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.onepiecepbf.pun.pl www.sw63.pun.pl www.ztquake3.pun.pl www.maniakimargonem.pun.pl www.miedzywymiarami.pun.pl