Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie

Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie


#1 2009-11-16 15:13:31

 xpacifer

Dobry Pasterz:)

8193431
Call me!
Skąd: Grębocin
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 1656
Punktów :   29 

św. Małgorzata Antiocheńska

Dziś kościół wspomina św. Małgorzatę Szkocką
Poniżej zamieszczam legendę związaną z życiem i śmiercią pierwszej świętej spośród wszystkich Małgorzat znanych w Kościele



Św. Małgorzata pochodziła z Antiochii (Azja Mniejsza). Pierwszą gminę chrześcijańską założył tu św. Paweł podczas swej 1. podróży w latach: 45-49. Patronka naszej parafii żyła pod koniec III wieku, czyli ok. 1700 lat temu. Ile miała lat? Źródła nie są tu zgodne: 15 lub 24. Wg podania miała być córką pogańskiego kapłana. Po śmierci matki została oddana pod opiekę piastunce, która była chrześcijanką. Ta doprowadza ją do poznania nauki Pana Jezusa i do chrztu św. Wybuchło właśnie prześladowanie, najdłuższe i najokrutniejsze obejmujące całe imperium rzymskie, za panowania cesarza Dioklecjana (284-305).

Gdy po pewnym czasie Małgorzatę odwiedził jej ojciec, zauważył postęp w cnotach. Jako kapłan pogański wpadł jednak w gniew, dowiedziawszy się, że jego córka jest chrześcijanką i potajemnie bierze udział w chrześcijańskich zgromadzeniach. Gdy krzyk i chłosta nie pomogły, za upór i nieposłuszeństwo wygania ją w łachmanach na pole. Małgorzata cieszy się, że może cierpieć dla Chrystusa. Na pewno znała słowa ewangelii: "Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien". Wygnana pasie bydło. Jest spokojna, wesoła. Tu ma czas na modlitwę. Zapewne modli się słowami psalmu 45: „Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha, zapomnij o domu twego ojca. Król pragnie twego piękna. On twoim Panem, oddaj Mu pokłon”.

Po pewnym czasie ojciec znów woła Małgorzatę. Nie pomogło schlebianie. Nie pomogły pogróżki. Małgorzata zawierzyła Chrystusowi. Woli życie oddać, niż zdradzić swego Oblubieńca. By złamać upór swej córki, ojciec donosi namiestnikowi rzymskiemu Olibariuszowi, że jego córka zmieniła wiarę. Ponieważ Małgorzata była bardzo piękna, namiestnik zakochał się w niej. Chciał pojąć ją za żonę. Małgorzata stanowczo mu odmawia. Twierdzi, że ma już Oblubieńca, Jezusa Chrystusa.

Namiestnik rzymski kazał aresztować świętą Dziewicę i usiłował skłonić ją do odstępstwa obietnicami i groźbami. Kiedy te zawiodły, nakazał stosować wobec Małgorzaty wyszukane tortury: sieczono rózgami, szarpano jej ciało hakami i podpalano ogniem. Następnie wrzucono ją do więzienia, grożąc jeszcze większymi mękami. Wtedy też miał się jej pojawić szatan w postaci smoka i ją zaatakować. Odpędziła go jednak znakiem Krzyża świętego. Kiedy nadal obstawała przy wierze świętej, została ścięta mieczem.

Bohaterska śmierć Dziewicy nadała rozgłos jej imieniu. Święta Męczennica dała początek 11 świętym i 13 błogosławionym o tym samym imieniu. Św. Małgorzata należała do najbardziej znanych i popularnych świętych w średniowieczu. Należała do 14 Wspomożycieli, do których uciekano się w szczególnych potrzebach. Jej uroczystość przypada 20 lipca, gdyż tego dnia miała ponieść śmierć męczeńską w latach 303-305.


Miłość to wierność wyborowi!!

Offline

 

#2 2009-11-16 19:18:18

migotka

Owieczka

Zarejestrowany: 2007-03-24
Posty: 430
Punktów :   13 

Re: św. Małgorzata Antiocheńska

Twarda kobieta z tej Małgorzaty .. nie wiedziałam, że moje imienniczki potrafią być takie dzielne

Dziękuję za przybliżenie tej postaci!!!


"Choćbym nawet szedł ciemną doliną, Zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną, Laska twoja i kij twój mnie pocieszają.” PS. 23,4

Offline

 

#3 2009-11-19 09:18:49

Calineczka

Poetka Duszy

Zarejestrowany: 2007-03-24
Posty: 1781
Punktów :   31 

Re: św. Małgorzata Antiocheńska

Zobacz MAŁGOSIU, ile to już masz wspanialych PATRONEK I WSPOMOŻYCIELEK już z racji samego IMIENIA Mozesz być dumna nosząc tak piękne imię... no i podziękować za nie Swoim RODZICOM Buziak dla Ciebie Kochana


Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała -
dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała...


http://youtu.be/TgdF5mw9ea8

Offline

 
spotkanie Taize

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rodzinka.pun.pl www.sweetszatan.pun.pl www.deatch.pun.pl www.bractwothralla.pun.pl www.gromsosnowica.pun.pl